sihirli matematik

Öğrencilere Matematiği Nasıl Sevdirirsiniz?
“Matematik gerçekten zor. Matematik öğrenemiyorum.” Bu tür şeyleri genellikle öğrencilerin çoğundan duyarız. Öğrencilerin çoğu matematiği anlamayı çok zor buluyor. Ancak uzun vadeli senaryoda, matematik gerçekten ilginç ve öğrenmesi kolay. Sadece gitgide daha fazla pratik yapmalısın ve matematiği öğrenmeyi kolaylaştırmak için gereken tek şey bu.

Öğrencilerin Matematiği Sevmesini Sağlayın
Öğrencilerin çoğu, bir matematik problemini sadece çok zor olduğu için çözemeyeceklerini düşünüyor. Öğrenciler matematik problemlerini çözerken genellikle yarı yolda pes ederler ve bu da matematikten hoşlanmamalarına neden olur. Ancak çoğu zaman öğrencilerin probleme analitik bir bakış açısıyla bakmadıkları görülmektedir. Çoğu zaman problemlerin çoğu denklemi yazmadan analitik olarak çözülebilir.

Bu tür engeller nedeniyle öğrenciler matematiği ele almayı zor bulmaktadır.

Bu nedenle, öğrencilerin matematikte kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için öğretmenler, öğrencilerin formülleri karıştırmadan kavramları anlamalarına ve hatırlamalarına yardımcı olacak çeşitli stratejiler denemelidir.

Öğrencilere matematik öğretirken öğretmenlerin akılda tutması gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 1. Güven oluşturun
  Öğrencilerin çoğu matematiğin kendileri için uygun olmadığına inanıyor. Problemleri çözemeyeceklerini ve kavramı anlayamayacaklarını varsayarlar ve bu da matematikten kötü notlar almalarına neden olur. Ama ister matematik ister herhangi bir konu olsun, her şeyden önce öğrenme yeteneklerine güvenmeleri gerekir. Olumlu bir yaklaşıma sahip olmadan bisiklet sürmeyi bile öğrenemeyiz.

Öğretmenler, öğrencileri matematiğe olan güvenlerini artırmalarına yardımcı olacak daha fazla matematik problemi uygulamaya teşvik etmelidir. Ne kadar çok pratik yaparsanız, anlayışınız o kadar iyi olur.

 1. Anlamlı hale getirin
  Çoğu öğrenci genellikle matematiği sevmez çünkü genellikle onun işe yaramaz olduğunu düşünürler. Her zaman, yakın zamanda matematiği hayatlarında uygulayamayacaklarını düşünürler. Öğretmenler sınıfta devam eden matematiksel kavramlarla çözülebilecek gerçek yaşam problemlerini sabırla açıklamalıdır. Matematiksel kavramlara öğrencilerin zihninde yeni bir anlam kazandırır. Artık bir gün kendi başlarına uygulayabilecekleri değerli bir şey öğrendiklerini biliyorlar.
 2. Grup tartışmasını vurgulama
  Bir matematik problemini çözmenin yolu öğrenciler arasında farklılık gösterebilir. Öğretmen, problemi kendi yöntemleriyle çözdükten sonra öğrencileri bir grup tartışmasına katılmaya teşvik etmelidir. Bu, öğrencilerin bir soruna yaklaşımda farklı yolları öğrenmelerini sağlayacaktır. Hatta bu sorunu çözmek için daha optimize bir yol önerebilirler.

Bu onların matematiksel kavramları anlamalarını artırır, böylece çeşitli matematik problemlerini çözmek için yalnızca yoğun formüllere güvenmek zorunda kalmazlar.

 1. Bire bir şüphe oturumu yürütmek
  Öğrenciler genellikle özgüven eksikliği ve güvensizlik nedeniyle sınıfta şüphe sormaktan korkarlar. Anlamayı kolay bulduklarında aptalca bir şüphe sordukları için diğer öğrencilerin onlarla dalga geçmesinden korkarlar. Ne yazık ki, bu onların şüphelerinin çözülmemesine ve sonuçta başarısızlığa yol açmasına neden olur. Bu nedenle, öğretmenler bu sonucu önlemek için bire bir şüphe oturumları yapmalıdır. Öğrenciler şüphelerini sormak için daha rahat olduklarından ve öğretmen öğretim stillerini geliştirmenin yollarını bulabileceğinden, bire bir şüphe oturumları karşılıklı olarak faydalıdır. Öğretmenler de bu şekilde her öğrencinin gelişimini takip edebilir.
 2. Öğrencileri kendi sorularını sunmaya teşvik etmek
  Öğrenciler, kendi sorularını oluşturmaları gerektiğinde matematiğe ilişkin çok fazla içgörü kazanırlar. Öğrencileri buna sokmanın basit bir fikri, sınıf testi için sorular yazmalarını sağlamaktır. Küçük öğrenci gruplarına alt konular atayabilir ve 2 veya 3 soru önermelerini sağlayabilirsiniz. Bunun, öğrencilerin ne yaptıklarını gerçekten anlayıp anlamadıklarını bu kadar iyi göstermesi şaşırtıcı. Ayrıca matematiği daha geniş bir perspektiften görmelerini sağlar.

Ardından, sorularını oda içinde paylaşmalarını ve çözmelerini sağlayın. Bazılarını çözmek imkansız olabilir – soruda neyin yanlış olduğunu tartıştıklarında ve ardından sonuçlarını soru soranlara geri bildirimde bulunduklarında bu dönüşümsel olabilir.

 1. Matematik içeren projeler vermek
  Öğrencilere matematik kavramına ilişkin mevcut anlayışlarını içeren çeşitli projeler verilmelidir. Öğrenciler bu tür projelere katılarak daha net bir vizyon ve matematiğin gerçek hayattaki kullanımlarını elde ederler.

Yapmaları gereken öğenin çalıştıkları diğer konularla ilgili olması gerçekten güçlü olurdu. Bu, öğrencilerin büyük resmi anlamalarına ve bilmeleri gerekenler arasında bağlantı kurmalarına yardımcı olur.

 1. Ödül vermek ve sağlıklı bir rekabet ortamını sürdürmek
  Sınavlar yapmak ve öğrencileri ödüllendirmek her zaman daha iyi bir seçenektir. Bu genellikle öğrencilerde en iyi performans gösterenler olma açlığı yaratır. Kaynak

Yorumlar

Bir cevap yazın

Giriş yap


Kayıt ol


Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.